راهنمای اندازه گیری ۳۰ آبان ۱۳۹۴
خانه > آنچه باید بدانیم > راهنمای اندازه گیری

راهنمای اندازه گیری
در بحث خرید و انتخاب پوشاک با توجه به متفاوت بودن الگو و برش های شرکت های تولیدی مختلف، همواره این سوال ایجاد می گردد که چه سایزی از لباس برای من (خریدار) مناسب است؟.
بسیاری از برند های معتبر تولید پوشاک دنیا همواره جداولی با عنوان راهنمای سایز لباس را معرفی می کنند که هر سایز را به اندازه های بخش های مختلفی از بدن مرتبط می کند. پس برای شناخت سایز مناسب در ابتدا باید با روش اندازه گیری بدن آشنا شویم.
در جدول زیر اندازه هایی که برای سایز هر نوع لباس مورد نیاز است آمده است.

جدول راهنما

راهنمای اندازه گیری

 

چگونه اندازه گیری کنیم؟

اندازه گیری قسمت های مختلف بدن بسیار ساده است فقط کافی است که از دستورالعمل ها پیروی کنیم.
۱٫ اندازه گیری دور گردن:
نوار اندازه گیری حول گردن خود یک سانتیمتر بالاتر از نقطه اتصال گردن به بدن، زیر سیب گلو بپیچید، توجه داشته باشید که متر را خیلی سفت نگه ندارید که کشیده شود و حتماً فاصله بازی متر با گردن را به اندازه دو انگشت نکه دارید. در زمان خواندن متر آن را تراز نگه دارید.
۲٫ اندازه گیری دور سینه:
نوار اندازه گیری را به صورت آزاد حول برجسته ترین قسمت سینه نگه دارید، آزادی متر باید به گونه ای باشد که چهار انگشت بین فاصله متر با بدن جا شود سپس اختلاف فواصل را یادداشت نمایید.
۳٫ اندازه گیری دور کمر:
اگر گودی کمر شما به وضوح مشخص نیست شخص باید به کنار بدن خود خم شود، خطی که بصورت طبیعی در کنار کمر ایجاد می گردد نقطه کمر را نشان می دهد اندازه خود را یادداشت نمایید.
۴٫ اندازه گیری دور باسن:
نوار اندازه گیری را حول برجسته ترین قسمت دور باسن خود قرار دهید. آزادی متر را در نظر بگیرید به اندازه ای که دست شما به راحتی در فاصله میان متر و بدن قرار گیرد.
۵٫ اندازه گیری قد آستین:
برای این اندازه گیری بهتر است از یک نفر کمک بگیرید. لبه متر را در نقطه تقاطع گردن و شانه خود قرار دهید. متر را روی شانه تا سر شانه ادامه دهید اندازه ای که در اینجا می خوانید اندازه سر شانه شماست. متر را همین حالتی که نگه داشته اید روی بازو تا آرنج در حالیکه آرنج خود را ۹۰ درجه خم کرده اید و دست خود را بر روی باسن خود از کنار نگه داشته اید ادامه دهید. اندازه ای که می خوانید قد بازو شماست و به همین حالت متر را تا ناحیه خمیدگی مچ ادامه دهید. اندازه از سر شانه تا مچ قد آستین شماست.
۶٫ اندازه گیری قد:
برای اندازه گیری صحیح قد ، متری را از فاصله ۵۰ سانتی متری زمین به صورتی که صفر آن پایین باشد روی دیوار نصب کرده ، به دیوار تکیه دهید به نحوی که پشت پایتان، باسن، کتف و پس سرتان بر دیوار مماس باشد و از فردی دیگر بخواهید بوسیله خط کش یا کتابی که به صورت افقی روی سرتان قرار داده عدد روی متر را بخواند. آن را با ۵۰ جمع کنید تا اندازه قدتان را بدست آورید .
اندازه گیری های دیگری هم برای انواع خاص لباس و یا لباس های سفارشی وجود دارد که در اینجا به آنها نمی پردازیم.